אמור תודה!
Three Small Steps to a Meaningful Life

PRINT

by Menachem Kurtzweil

MyLife Essay Contest 2015

ב- 12 מילים בשלושה שלבים וכבונוס- עוד 3 טיפים…

יום חדש הגיע. השמש זורחת במרומי הרקיע. פקחנו את העיניים והשגרה מתחילה. להתארגן, להתלבש, לארגן את הילדים, כוס קפה ונוסעים לעבודה. פוגשים את הבוס מתחילים במשימות ובסוף היום חוזרים הביתה עייפים, לפעמים לא מאושרים רק כדי ללכת לישון ולקום מחר לעוד יום כזה.

אני מבין שאלו הם החיים, צריך לעסוק במשהו, להביא כסף הביתה, לשלם חשבונות ולגדל ילדים. אבל, עם כל יום שחולף, אני מנסה להבין מה נתן לי היום הזה יותר מקודמו? האם אני בהתקדמות? בנסיגה? ויש כל כך הרבה דברים שהייתי רוצה להספיק ולגלות אך נראה לי שלא ישתנה דבר עד יומי האחרון. אני לא רואה כעת כל ערך או משמעות אמיתית בחיים. מה אוכל לעשות במסגרת החיים שלי ובמסגרת זמני החפשי, שכפי שהסברתי, אינו קיים אצלי כמעט, על מנת להרגיש שאני חי ומשמעותי?

ובכן-

שאלת שאלה מעניינת, שאלה שרבים הם המתעסקים בה ומוטרדים ממנה. אוכל להציע עשרות ויותר שיטות שתוכל לנקוט בהן להבנת הבעיה ולפתרונה, שיטות הכוללות ליווי אישי אצל מאמן, פניה לפסיכולוג שיעזור לך להתמודד, יש גם גלולות טבעיות שימריצו אותך לקום בקלילות בבוקר. אבל, כאחד שמגיע מתוך שאיפה קדימה אל אפשרויות העידן המודרני, אבחר בדרך אחת פשוטה ביותר ומוארת, דרך שלא מתיימרת לטפל בסימפטומים ובבעיות, אלא מלמדת את האדם לזהות ולהוציא מתוכו את היופי שכבר קיים בו.  זהו קיצור דרך בדוק ומבורך, כפי שהרבי מליובאוויטש הגדיר אותו, “פתיחת העיניים” לראות שכל הטוב כבר כאן. הכל נמצא, התשובות קיימות, ברגע שנהיה מוכנים לזהות אותן ולהתחבר אליהן כדרך חיים, נוכל! בוא ועלה לתדר מסוג אחר, תדר של אור, של יופי, תדר בו לא תשמע מנגינות עצובות או מוזיקה צורמת. בוא נצא מתוך נקודת תצפית המתאימה לאדם של שנות האלפיים ונחיה את האור שבתוכנו.

ולגבי האתגר שהעלית שאתה מתוסכל, לא מתקדם, נתון למצבי רוח, לא מאושר, לא ממומש… וזקוק לשינוי…

נראה מה אומרת על כך תורת החסידות, הפונה אל כל אדם בכל מצב. החסידות מציעה פתרון מהיר ויעיל בשלושה שלבים פשוטים, אותם תתבקש לבצע למשך 12 שניות בכל בוקר(!!!) על מנת להגיע לחיים של משמעות, חיים המעמידים אותך על תדר אחר מזה שאתה רגיל אליו ושכבר, כדבריך,  נשחקת ממנו. אתה יכול להישאר לגור בבית בו אתה גר, לעבוד תחת אותו בוס, לצאת ולחזור באותן השעות ולא תבטל אף עיסוק שלך ובכל זאת תרגיש מלא סיפוק, הגשמה עצמית ושמחה!

למעשה, השינוי שתכניס אל חייך יתבצע מיד כשאתה מתעורר, עוד לפני שתצא מהמיטה.

שלושת השלבים המתבצעים תוך 12 שניות, גולשים במהירות אל תוך ישותנו ומונעים מאתנו אי נעימויות שאנו רגילים להיתקל בהם החל מהבוקר ובמהלך היום.

שלב ראשון: שים לב!

עצור שניה! התעוררת! מהיכן הגיע אליך הכוח לקום? מה הצית בך את האנרגיה המחודשת? ישנו כוח ביקום, כוח אלקי שברא אותך, אליו אתה כפוף, והוא המטעין את נשמתך לקראת יום חדש. תוכננת עם משימה יומית ויש לך כוחות למלא אותה. אתה מסוגל וגם תשמע לו! מה הוא רוצה ממך היום? קבל בשמחה כל סימן ממנו היום! ותודה לו על שהחזיר אותך לכאן ועל שהוא מאמין ביכולתך לתרום לאנושות.

שלב שני: חייך!

אמור “תודה”! תודה על שהעיר אותך ליום חדש, תודה על שמאמין בך. היום תהיה פתוח לקלוט מסרים טובים וחדשים ממנו. תודה על כך שהוא הנותן לך כוח להצליח, אל תסמוך על עצמך, אל תחפש את הקושי, אל תאשים, תודה לו על יום חדש, בריאה חדשה, שונה מהיום הקודם, תודה לו על יום מלא באפשרויות בלתי מוגבלות להגשמה עצמית ולביטוי אישי. גם במסגרת הרגילה והמשעממת מצא אותו ותראה שהכוח שנתן לך בבוקר, כשהתעוררת, רוצה רק לפרוץ עוד בחיוך ובשמחה.

שלב שלישי: בטא!

כדי להטמיע את הרעיון אליו התעוררת ואת התחושות הנהדרות שחשת, שיוצרים את שלבי השינוי שאתה מחפש בתוכך, עבור גם ובעיקר לשלב הביטוי המעשי. לא מומלץ להשאיר עוד דבר במסגרת ההבנה, שיצטרף לתובנות קודמות שכבר נערמות שם ואוספות אבק לשווא. הפעם התמד, הנחל אל חייך מסרים חדשים שיתגבשו בתחילה כהרגלים ואחר כך יהפכו להיות חלק מהטבע שלך. תת המודע יקבל מסרים חדשים, תתרגל לקום בכל בוקר עם מחשבות טובות, עם דיבור חיובי ועם מעשים שיחזקו את ההחלטה לחיות! לתת ליום החדש להיות משמעותי, חיובי ופעיל עבורך ועבור הסובבים אותך.

השינוי הזה מתחיל, כאמור כבר ברגע הראשון בבוקר, ויש אפילו טקסט מוכן בן 12 מילים, שלאומר אותו מתוך הכרה בכוח עליון, מובטח יום מוצלח, חיובי, פורה, נטול דאגות או פחדים, משוחרר מבלבול ומקנאה… יום ממוקד מטרה, יום עמוס בחוויות אותן נמגנט אל חיינו, יום כזה שכשנחזור הביתה בסיומו, נחייך ונמשיך לראות את הטוב ולהודות.

החסידות מסבירה שהמילים הראשונות שבהם אנו בוחרים להתחיל את הבוקר והמחשבות איתן אנחנו קמים, הם אלה שילוו אותנו במהלך היום! בואו נבחר בטקסט של 12 מילות הקסם שיתחילו עבורנו יום נפלא ומלא משמעות-

“מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך”

יש מי שהמילים עצמן כבר אומרות לו הכל, אך היות שאנחנו רוצים לאפשר לכל אדם את האפשרות להטמיע אותן ואת משמעותן, כדאי לראות כיצד תורת החסידות מסבירה אותן לעומקן-

בשלב הראשון – שים לב להודות לבורא העולם!

באמירת מילות קסם אלה, אנו יוצאים מתוך נקודת מוצא של אמונה פשוטה בכך שבזה שהתעוררנו מהשינה, קיבלנו את החיים במתנה מאת בורא העולם (ראה לקוטי שיחות חל”ד עמוד 151).

אמונה זו היא הבסיס לענין הצייתנות. כלומר האמונה בכך שיש משהו גדול מאתנו, חכם מאיתנו, ושהוא מכתיב הכל, הופכת את האדם לתפקד כחייל, המוכן לציית לישות הקיימת מעליו. ביטול מוחלט של יישות האדם (יישות האדם שיודעת לשמוח אך יודעת גם לרטון ולהתלונן ולהאשים ולכעוס…)  רעיון זה של ביטול דעתך, הלאו דוקא מקדמת, בפני דעת הבורא, בפני האנרגיה האלוקית, קרוי “קבלת עול” המשמשת בסיס ליום נפלא.

בשלב השני – חייך, והגדר לעצמך-על מה אתה מודה?

אנחנו מודים על “שהחזרת בי נשמתי”, וזו סיבה טובה לחייך!

“נשמתי” זאת לא נשמה תיאורטית, שמרחפת לה אי שם. זו נשמה שמתפקדת כעין צ’יפ אלוקי בתוכנו. אנחנו מחוברים למקור, לא נזרקים לבד לעולם.  כוח החיים נמצא בתוכנו כל היום. זו לא רק זריקת עידוד של בוקר. זו אנרגיה שנמצאת בנו קבוע. אנרגיה שבלילה כשאנו ישנים, היא נטענת מחדש עם הגדרות חדשות, עם בונוסים שצברנו במשך היום…

אמירות כמו “אני כלום” “לא אכפת לאף אחד ממני”  “לא אוכל להשפיע” לא יכוונו את האדם למקום חלומותיו. הן מילים בהן האדם משתמש מייאוש כשהוא מחפש מקור כוח אחר מזה שכבר קיים בו.  מילים שגורמות לו לשחק במגרש אחר, עם כללי משחק אחרים, אליהם הוא לא שייך.

כשאנו אומרים את הדברים ומודים לכוח הבורא/ לאלוקים על שהטעין אותנו מחדש ליום חדש, אנו בכך מחדירים את ענין ההודיה לכל רבדי הקיום שלנו, גם אל תת המודע שמתחיל לחזור אל עצמו המקורי ומרגיש בעל משמעות כבתחילה. כשאנחנו מזהים את המימדים האנרגטיים האלוקיים שנמצאים בנו,  אנחנו יכולים להעריך אותם ולבטא את ההערכה הספציפית גם בדיבור.

בשלב השלישי – השמע לאוזניך את מילות התודה!

כעת כשחשבנו על הרעיון של ההתעוררות ליום חדש, והוא קיים בנו בצורה מוגדרת וברורה, עלינו להורידו למעשה. גם דיבור, כשאנו שומעים את המילים, הוא סוג של מעשה. זהו, בעצם, המעשה הראשון שנעשה היום ויהווה דוגמא לכלל המעשים שיבואו בהמשך. מעשה האמירה, מביא את המחשבה וההבנה שלנו למימד מעשי, לתחושות, למציאות, לחיבור לכך שאכן כל הטוב והמשמעותי נמצא כאן הכי קרוב שאפשר. כפי שכותב הרבי מליובאוויטש בשיחותיו “ולכן ההלכה בפשטות בשעה שיקץ בסוף שנתו מברך… מודה אני לפניך כו’ הוא מודה בדיבור ממש על הטובה שנעשתה עמו בהחזרת נשמתו (לקו”ש חל”ד עמוד 151).

כשיהודי פותח את יומו במשפט זה “מודה אני לפניך מלך חי וקיים שהחזרת בי נשמתי בחמלה רבה אמונתך”, הוא אומר כך: כולי הודיה לה’. נולדתי ליום חדש. לתוך כוח אינסופי שנמצא כאן עבורי ומכוון אותי. ואני בוחר להרגיש ולראות את זה בכל רגע.

משפט הקסם הזה נאמר דווקא בתחילת היום, בזמן בו נשמת היהודי חוזרת חדשה ומכילה בתוכה את הזרעים הנקיים והקדושים עבור צמיחה נכונה במשך היום.  המילים הנאמרות מהוות דוגמא למילים שייאמרו במשך היום. על כך אומר הבעל שם טוב (כתר שם טוב רי”ב) “וכמו כן האדם בקומו משנתו שהוא נעשה בריה חדשה … אם ידבר תחלת דבריו דברי הרשות (סתם דברים) וכ”ש דברים אשר לא כן (דברים שליליים ולא מקדמים), אף אם יתפלל ויעסוק בתורה אח”כ, הכל מסתעפין ונמשכין אחר הדיבור הראשון. כי כמו שהדיבור הוא ענף המחשבה וטפלה אליו, כן הדיבור השני אל הראשון”.

חברים!!!

רוצים לחיות? בואו נתחיל את היום  במחשבות, במילים ובמעשים שנובעים מתוך עצם החיים ומעודדים אותם, ונראה אם נרצה אי פעם לבחור לטבוע שוב…

ולמעשה, הרי לפניכם כמה טיפים להגברת השפעת שלושת השלבים שהובאו כאן (אתם מוזמנים להוסיף עוד רעיונות שעובדים אצלכם בהטמעת הגישה החדשה לחיים, ולשתף אותנו)-

טיפ 1- התעוררת, אמרת “מודה אני”, עכשיו הגיע הזמן לתכנן את היום הנפלא שרק מתחיל ולהודות לבורא העולם על כך שתכנוניך מתבצעים (דבר בלשון עבר, כאילו הכל כבר קרה)- תכנן את יומך לפרטיו וראה כיצד התכנון שלך יוצא אל הפועל. מרגש!!!

טיפ 2- עוד לא הגעת לשלב בו אתה יכול ממש להאמין שהתכנון שלך יעבוד? לא נורא, עוד תגיע גם לזה. כעת אני ממליץ לכל אדם- היזכר במשהו טוב שעשית אתמול ספר על כך בקול לעצמך או שתף אותו עם מישהו קרוב.

טיפ 3- עובד בעיקר במערכת זוגית ומשפחתית.-קבעו לעצמכם זמן בכל בוקר לציין תכונות ומעשים חיוביים שראיתם ושאהבתם אצל בן/ת הזוג או וגם אצל הילדים. היו ספציפיים, דברו באופן של הודיה.

לאחר שתתרגלו את הסגנון החדש, אשמח לשמוע מכם על השינוי שחל בחייכם, ועל המשמעות החדשה שאתם מגלים בהם מדי יום.

מצטרפים לחיים של משמעות? 12 מילים, 12 שניות… ואתם שם!!!

PRINT

Did you enjoy this? Get personalized content delivered to your own MLC profile page by joining the MLC community. It's free! Click here to find out more.

Subscribe
Notify of
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
The Meaningful Life Center